Historia

Historia Wang

Tarasy Wang zostały wybudowane w roku 1897 – taką datę dostrzec można na metalowej chorągiewce na wieży budynku.


Był on pierwszym zajazdem dla turystów w Karpaczu, który w tym czasie zaczął być postrzegany jako miejscowość kuracyjna. Szybko okazało się, że liczba przybywających do miasta turystów regularnie wzrasta i zaczęły powstawać kolejne miejsca noclegowe.

Wybitni Goście

Tarasy Wang od razu zyskały sobie duże grono gości, którzy zachwyceni miejscem regularnie tam powracali. W okresie międzywojennym zapewne najsłynniejszym gościem "Hotel und Terrassen Wang" był wybitny niemiecki kompozytor Kurt Weill, który zatrzymał się w Karpaczu na kilka tygodni w 1931, by odzyskać siły po zakończeniu sprawy sądowej z firmą producencką Nero-Tobis za bezprawne zmiany w wersji filmowej "Opery za Trzy Grosze". Ciekawostką jest też, że w roku 1945 prowadzenie Hotelu Wang zostało powierzone matce słynnej polskiej aktorki Beaty Tyszkiewicz – Barbarze z Rechowiczów Tyszkiewiczowej.

Po wojnie

Po wojnie obiekt przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych i zwany był początkowo Dom Wczasowy "Wang", a następnie Dom Wypoczynkowy "Leśny Zamek 2". Miejsce zapewniało rodzinny wypoczynek pracownikom fabryk i urzędów.


Jak barwnie wyglądał w tym czasie pobyt w ośrodku można dowiedzieć się z ocalałych ksiąg gości.

Dawna świetność

W roku 2004 obiekt przejmuje nowy właściciel, który po generalnym remoncie przywraca budynkowi dawną świetność.


Dzieje Tarasów Wang od zawsze związane były ze znajdującą się nieopodal Świątynią Wang. To tutaj odbywały się huczne wesela par, których śluby zawierano w kościele znanym jako miejsce szczęśliwych małżeństw.

PFR